رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کشت گلخانه ای؛ تولید بیشتر با هزینه کمتر


13 آبان, 1396 - 12:31 -- عابدی
معاون اقتصادی استاندار:

کشت گلخانه ای؛ تولید بیشتر با هزینه کمتر

معاون اقتصادی استاندار گفت: افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به مواد غذایی مسئله ای است که یافتن راه حلهای مطلوب روشهای نوین در کشاورزی از جمله کشت گلخانه ای را مورد تاکید قرار می دهد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"منوچهر حبیبی" معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار در جلسه ساماندهی و بررسی گلخانه های استان اظهار داشت: با توجه به بحران کم آب و نیاز به تغییر روش آبیاری زمین های کشاورزی آبیاری زمین های کشاورزی استان به سمت استفاده از روشهای نوین برود .
وی به بحث کشاورزی بعنوان یک اولویت اشاره کرد و افزود: سیستم آبیاری نوین مدیریت کشت و کشاورزی را بالا برده و باعث استقلال در زمینه کشاورزی می شود.
این مسئول همکاری همه دستگاه های مرتبط را لازم دانست و بیان کرد: در این میان تولید بیشتر و یافتن اراضی مستعد کشت و استفاده بهینه از عوامل و امکانات موجود برای افزایش بازده تولید در کشت گلخانه ای از مهمترین اهدافی است که باید مد نظر قرار گیرد.
معاون اقتصادی استاندار بابیان اینکه یکی از مشکلات اساسی بخش کشاورزی چالش آب و منابع آبی محدود است، تصریح کرد: استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری در باغات و مزارع کشاورزی می‌تواند در برون‌رفت از این معضل نقش مؤثری ایفا نماید.
وی افزود: استان قزوین با این که جزو استان های برتر در زمینه استفاده از روش های نوین آبیاری در کشاورزی بوده اما قانع کننده نیست و باید امسال 17 هزار هکتار دیگر از زمینه های کشاورزی به روش های نوین آبیاری مجهز شود. در یکماه اینده با کمک فرمانداران و بخشداران 3 هزار هکتار به این سیستم افزوده خواهد شد.
حبیبی گفت: توجه به صادرات محصولات کلخانه ای باید در دستور کار قرار گیرد زیرا محصولات گلخانه ای دارای کیفیت بهتری هستند .
منوچهر حبیبی به اقدامات اخیر در زمینه راه اندازی گلخانه ها اشاره و تصریح کرد: گلخانه ی نودهک که در شهرستان تاکستان واقع شده و بخشی از ان راه اندازی شده است و بخش دیگری از ان باید با تهسیلات ویژه در آینده نزدیک واگذار شده و راه اندازی گردد .
وی با بیان اینکه در این روش در مصرف آب به میزان یک سوم صرفه جویی می شود، افزود: امکان تولید محصول در تمام فصل های سال، استفاده بهینه از منابع آبی موجود و فراهم شدن فرصت شغلی برای جوانان و دانش آموختگان رشته کشاورزی از مزایای روش کشت گلخانه ای است.